SİZDEN GELENLER

  • Öğretmenim....

28 yıllık hayatımda gerçekleştirdiğim ve gerçekleştirmek istediğim hâyâllerin temellerini ilkokul sıralarında attım. Okulum, arkadaşlarım, küçük zihnimin içinde oluşan fikirlerim, hepsi o tahta sıralarda yoğuruldu. Her büyük işin, küçük başlangıçları olur denilir. Her küçük başlangıcın da bir kıvılcımı vardır. Benim kıvılcımım ilkokul öğretmenim Aysel Kaya idi.
Ufkumu açan kişi Aysel öğretmenimdi. O bana gökyüzünde sadece gördüğümüz yıldızların değil, galaksilerin olduğunu gösterdi. Aysel öğretmenim bana yaşadığım her olaya farklı açılardan bakabilmeyi öğretti. Her şey her zaman göründüğü gibi olmayabilirdi. Aysel öğretmenim bana disiplin vermenin, korku ile olmaması gerektiğini anlattı. Onun güler yüzünü bile asmayı başarabilmişsem bilirdim ki bir şeyi gerçekten de kötü yapmışım. Ama hepsinden de öte, Aysel öğretmenim bana insancıllığı öğretti. İlkokulun üzerinden yıllar geçmiş olsa bile şu an birilerinin kalbini kırdığım zaman aklıma gelen ilk kişi Aysel öğretmenim olur. “O burada olsa çok büyük hâyâl kırıklığına uğrar,” derim kendi içimden.
Bazı insanların hakkı ödenmez. Hele ki duruşu, karakteri ve yetiştirdiği genç nesillerle tam bir Cumhuriyet kadını olan Aysel Kaya gibi öğretmenlerin hakkı asla ödenmez. Bu eğitmenler için yapabileceğiniz en iyi şey, onların size yetiştirdiği gibi yaşamaya çalışmak olacaktır.

Aysel Kaya ve tüm eğitimcilerin Öğretmenler Günü kutlu olsun!


Utku ÇAKIR

Paylaş Facebook Twitter E-Mail Whatsapp