ARDEFED ve ATADER’den Ardahan’a 4 yeni kütüphane

Ardahan Dernekler Federasyonu (ARDEFED) ve Ataşehir Eğitim Derneği (ATADER), Ardahan’a 4 yeni kütüphane kazandırdı.

Ardahan’da bazı okullarda yürütülen kütüphane oluşturma ve kitap bağışı programı kapsamında, Tunçoluk Şehit Güven Yılmaz İlk ve Ortaokulu, Göle Şehit Recep Kılıç Ortaokulu, Damal Burmadere İlk ve Ortaokulu, Çıldır Şehit Taner Karadeniz Ortaokuluna, Ardahan Dernekler Federasyonu (ARDEFED) ve Ataşehir Eğitim Derneği (ATADER)’in ortak çalışmaları sonucunda yaptırılan kütüphanelerin açılışı yapıldı.

3

Ardahan Dernekler Federasyonu Başkanı Orhan Çerkez’de yaptığı konuşmada; “Başlatmış olduğumuz her okula bir kütüphane projesi kapsamında bu gün 4 adet kütüphanenin açılışını gerçekleştiriyoruz. Biliyorsunuz insan hayatında kütüphane çok önemli bir yere sahip. Kitap bilimin ve teknolojinin temel unsurudur. Bilgi kaynaklarının tümü kütüphanelerde bulunur. Herkesin evinde bir kütüphane vardır ama zengin kütüphane yoktur. İnsanlar İstedikleri bilgi belgelere burada ulaşır. Bu kapsamda bizlere destek olan tüm hayırseverlere çok teşekkür ediyorum” dedi.

Mukaddes ata toprağımda böyle bir hizmet verdiğimiz için onur ve gurur duyuyorum

2

ATADER Kurucu Başkanı Turgay Kılıç’da yaptığı konuşmada kütüphanelerin önemine vurgu yaptı.Kılıç; “Öncelikle böyle bir günde eğitim öğretime katkı amacı ile hizmet etmek adına, mukaddes ata toprağımda bulunmaktan dolayı onur ve gurur duyduğumu belirtmek isterim. Eğitimin önemini ve yerini bilmek getirisinin Ülkemize ve tüm dünyaya sağlayacağı faydaların bilincinde olmak, her vatandaşın, her insanın farkında olması, caba göstermesi gerektiren bir durumdur. Ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün de belirttiği gibi, “Eğitimdir ki, bir milleti ya özgür, bağımsız şanlı, yüksek bir topluluk halinde yaşatır, ya da esaret ve sefalete sürükler.”

Bizler biliyoruz ki ülkemizin özgür geleceği, aydınlığı ve refahı için eğitim birinci derecede önemli bir yer tutmaktadır. Bu bilinç ile birleşerek hareket etme gereğini vatan borcu olarak bilen bir grup eğitim gönüllüsü dostlarımız ile 2017 tarihinde Ataşehir Eğitim Derneğini kurma ihtiyacını hissettik. Derneğimiz kuruluşundan bu yana başlattığı faaliyetleri ile, çocuklarımıza burs imkanı sağlamak, sanat kursları açarak kadınlarımızın üretime katılmasına, çocuklarımızı kitap dünyası ile buluşturmak gibi hedeflerimize doğru yol almanın hazzı ve mutluluğu nu hep birlikte paylaşmak istedik.

1

Türkiye’nin değil dünyanın sayılı sanatçıları, bilim insanları, edebiyatçıları yetiştirmek en büyük hedefimiz Ülkemizin her noktası, her çocuğuna ulaşmak isteyerek, sizlerin de desteğini almak başarmış olmanın hazzını ve coşkusunu birlikte yaşamak gelecek nesle sadece Türkiye’nin değil dünyanın sayılı sanatçıları, bilim insanları, edebiyatçıları yetiştirmek en büyük hedefimiz olmuştur. Her birimizin en yüksek bilinci ile hayallerimizin aynı doğrultuda olduğunu bilerek, sözlerime Mustafa Kemal Atatürk’ün kıymetli bir sözü ile son veriyorum.“Bir ulusun askeri ordusu ne kadar güçlü olursa olsun, kazandığı zaferler ne kadar yüce olursa olsun, bir ulus ilim ordusuna sahip değilse, savaş meydanlarında kazanılmış zaferlerin sonu olacaktır.

BU nedenle bir an önce büyük, mükemmel bir bilim ordusuna sahip olma zorunluluğu vardır”